preloader

عضله سازی و چربی سوزی با تکنیک هایفم

از زمان باستان استفاده از انرژی مغناطیسی در درمان بیماریهای مختلف جسمی و روحی رواج داشته است. مردم در آن زمان از سنگ ها و موادمغناطیسی برای این منظور استفاده می کردند. امروزه تحقیقات علمی استفاده از انرژی مغناطیسی برای درمان بیماری های متعدد را اثبات کرده اند. یکی از روش های استفاده از مغناطیس در درمان بیماری های عضلانی تکنیک هایفم است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه

آنچه در تاریخچه‌ی استفاده از انرژی مغناطیس در رشته های پزشکی می توان یافت، به هزاران سال قبل توسط زنان یونان باستان بر می گردد. شواهد استخراج شده در متون باستانی گواه آن است که در آن زمان از سنگ ها و مواد مغناطیسی در درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی استفاده می شده است. که البته میزان اثرگذاری آن مورد شک بوده و قابلیت اثبات ندارد اما در سده‌ی اخیر، از این انرژی جهت مهار و درمان دردهای مختلف اسکلتی – عضلانی و نورولوژیک استفاده شده که تاثیرگذاری آن به اثبات رسیده و همچنین در تکنیک های تصویربرداری (MRI)، همه روزه شاهد استفاده‌ی مکرر آن هستیم.

انرژی الکترومغناطیس جهت افزایش رشد سلول

در سال های اخیربا پیشرفت های شگرف در مهندسی پزشکی، شاهد استفاده از انرژی الکترومغناطیسی جهت افزایش رشد سلول های خاص و تحریک سلول های ترمیمی به تولید بیشتر موادی همچون کلاژن-الاستین-هایپوتروفی. سلول های عضلانی- کندروبلاست ها و استئوبلاست ها هستیم.

به طور اخص، از سال 2018 دستگاه های به منظور تحریک انقباضات عضلانی به شکل غیرارادی وارد صنعت پزشکی شد که منظور از ساخت این دستگاه ها، افزایش توده‌ی عضلانی افراد به شکل انتخابی و به تبع آن کاهش توده‌ی چربی در مناطق مختلف بدن می باشد.

به طور کلی، تکنیک حاضر را با واژه

High-Intensity Focused Electro Magnetic Technology HIFEM

می شناسیم.

هایفم چیست؟

به طور خلاصه، القای نیروی الکترومغناطیسی بر توده های عضلانی مختلف این قابلیت را دارد تا موجب انقباض عضلات به شکل غیرارادی شود. با این تعریف، در گروه های مختلف بیماران (فلج های مغزی،فلج های عصبی-عضلانی) میتوان از آتروفی عضلات جلوگیری نمود. همچنین جهت جلوگیری از تحلیل عضلانی در موقعیت های مشابه ( بعد از اعمال جراحی، فیکساسیون مفاصل، بیماریهای متابولیک) نیز کمک های شایانی از هایفم گرفته می شود.

مورد استفاده‌ی شایع دیگر، کمک به افراد جهت افزایش توده‌ی عضلانی و متعاقب آن، کاهش میزان چربی در مدحدوه‌ همان عضله با هدف بهبود و ارتقای اندکس های بیومتریکال (BMI) بوده که منظور از نگارش این مقاله، بیشتر مورد اخیر می باشد.

با مرور مقالات موجود و تحقیقات به عمل آمده توسط منابع علمی، موارد بدست آمده به شرح ذیل می باشد:
1

بعد از انجام چهار جلسه مگنوتراپی بر گروه عضلات شخص می توان انتظار 25٪ افزایش در توده عضلانی داشت.

2

پس از گذشت همین تعداد جلاست بصورت هم زمان، 30٪ کاهش توده‌ی چربی در همان موضع هدف اتفاق خواهد افتاد.

3

اختصاصاً، 19٪ کاهش دیاستاژ شکمی در عضله‌ی رکتوس شکمی به وقوع می پیوندد.

4

کاهش 3-6 سانتی متری محیط کمربند لگنی، اتفاق غیرمنتظره ای نیست.

اثربخشی تکنیک هایفم در عضله سازی

مطالعات فوق توسط بررسی های سونوگرافیک و تصویربرداری به روش (BMI) بدون تزریق با مقاطع S1 و T12 برای بررسی کردن قطر عضلات و قطر چربی)، پس از 8 هفته از آخرین جلسه‌ی مگنوتراپی انجام شده است.

افراد مورد آزمایش دارای BMI های بین 2409 تا 1805 بوده و جمعیت مورد بررسی 500 نفر افراد داوطلب بدون در نظر گرفتن جنس و نژاد خاص انتخاب شده بودند.

نتایج

با توجه به مورد فوق، استفاده از HIFEM ، در پیکرتراشی و ارتقاء سلامتی افراد کاملاْ اثبات شده که به متعاقب آن این تکنیک توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید و موفق به دریافت fda گردیده است.

عوارض

تا تاریخ نگارش این مقاله، هیچ عارضه‌ی خاصی در انجام پروسه‌ی آن گزارش گیرنده تنها مورد موجود شکایبتی تلفنی توسط خانمی 45 ساله، مبنی بر نارسایی تخمدان پس از انجام درمان می باشد. این گزارش مربوط به ثبت شکایات در سایت سازان غذا و داروی آمریکاست که در پیگیری های به عمل آمده فرد مورد نظر حاضر به پاسخگوی تلفنی و یا حتی حضور در جلسات کارشناسی نشد. نتیجه، حتی یک مورد گزارش اثبات شده ای از عوارض احتمالی در سطح جهانی موجود نمی باشد. لازم بذکر است به دلیل نو ظهور بودن این تکنیک (از 2018 تاکنون) نیاز به بررسی های دراز مدت جهت اطمینان از عوارض احتمالی احساس می شود.

به همین دلیل و به جهت کمی تحقیقات در گروه های خاص سنی، جنسی انجام این تکنیک در خانم های باردار و شیرده توصیه نمی گردد.

بدلیل تولید انحصاری این دستگاه ها توسط کمپانی (BTL) تمامی تحقیقات فوق با استفاده از دستگا هعای این شرکت بوده و موارد اعلامی صرفاْ در مورد این دستگاه ها می باشد

در مورد دستگاه ها و شرکت های مشابه، مقالات علمی موجود نیست.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت اخرین اخبار و تخفیفات EMSculptIran لطفا ایمیل خود را وارد فرمایید

مرکز ام اس کالپت ایران (EMSculptIran) هر آنچه شما از زیبایی، سلامتی و لاغری نیاز دارید را در فضایی مناسب و آرام توسط پرسنل با تجربه به شما ارائه خواهد داد.

روزهای کاری

در مرکز ام اس کالپت ایران همه روزه خدمات زیبایی، سلامتی و لاغری از 10 صبح الی 21 ارائه می شود.

جهت ارتباط از طریق واتس اپ بر روی آیکون سبزرنگ واتس اپ کلیک کنید و یا به این شماره 1833468-0990 پیغام دهید.

Galayo Logo Sign@4x
طراحی و توسعه توسط گالایو